Czym czyścić meble kuchenne z połyskiem?
Meble kuchenne z połyskiem są eleganckie i pasują do różnych aranżacji. Można je wykorzystać w oddzielnym pomieszczeniu lub w kuchni połączonej z salonem bądź z jadalnią. Prawidłowo pielęgnowane będą służyć domownikom przez wiele lat.
Meble kuchenne z połyskiem — o czym trzeba pamiętać?
Meble kuchenne z połyskiem są produkowane z płyt MDF pokrytych specjalnym lakierem. Dzięki temu stają się one bardziej odporne na wilgoć. Niestety są one bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne niż matowe modele, dlatego wymagają czujności w trakcie czyszczenia. Aby ograniczyć ryzyko powstania usterek, należy zrezygnować ze stosowania:
- past ściernych,
- mleczek czyszczących,
- proszków,
- druciaków,
- szczotek oraz gąbek z twardym włosiem.
Odradzamy też używanie detergentów zawierających w swoim składzie alkohol, amoniak i aceton. Jeśli brakuje nam pewności, czy dany środek jest bezpieczny dla lakieru, lepiej z niego zrezygnujemy.
Ponadto na meble z wysokim połyskiem negatywnie wpływa zbyt wysoka temperatura. Z tego powodu nie powinno się ich stawiać obok płyty grzewczej lub piekarnika. Jeżeli decydujemy się na taki rodzaj wyposażenia, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednio zaizolowane urządzenia takie jak płyta indukcyjna czy piekarnik z systemem chłodzenia. Emitują one o wiele mniej ciepła niż klasyczne modele. Warto w tym miejscu wspomnieć też o gorących naczyniach. Garnki oraz talerze należy stawiać na specjalnych podkładkach. Dzięki temu uchronimy błyszczący blat przed zniszczeniem.
Jak czyścić i polerować meble kuchenne z połyskiem?
Meble kuchenne są intensywnie eksploatowane. Korzystamy z nich codziennie, by przygotować jedzenie, umyć naczynia, czy wykonać drobne prace. Z tego powodu są one bardziej narażone na zabrudzenia niż szafy stojące w pokoju. Osadza się na nich więcej kurzu, a także tłuszcz i inny brud, którego należy się jak najszybciej pozbyć. Szybka reakcja skraca czas sprzątania. Pamiętajmy, że świeże plamy są łatwiejsze do usunięcia. Ponadto, niektóre substancje sprawiają, że lakier może się odbarwić.
Mebli z połyskiem nie należy szorować i polerować. Tego typu zabiegi mogą zmatowić powierzchnię. Zamiast tego do sprzątania wybierzmy miękką ściereczkę z bawełny lub mikrofibry. Zwilżmy ją delikatnie, a następnie przetrzyjmy brud. Do wody można dodać odrobinę płynu do mycia naczyń albo specjalnego środka przeznaczonego do czyszczenia powierzchni lakierowanych. Preparaty przeznaczone do czyszczenia błyszczących płyt meblowych działają antystatycznie oraz pielęgnują powierzchnię. Przed użyciem detergentu warto upewnić się w niewidocznym miejscu czy jest on na pewno bezpieczny.
Płyty MDF cechuje wysoki stopień odporności na wilgoć. W trakcie sprzątania należy jednak zachować umiar, jeśli chodzi o wodę. Jej nadmiar może sprawić, że krawędzie frontów zaczną puchnąć, a lakier zacznie się kruszyć. Z tego powodu po przetarciu mebli wilgotną ściereczką dobrze jest je przetrzeć na sucho. W ten sposób unikniemy też zacieków, które wyglądają nieestetycznie.
Systematyczne przecieranie i odświeżanie połysku — podstawa w czyszczeniu mebli kuchennych z połyskiem
Na meblach z połyskiem zauważymy każdy odcisk palca oraz zaciek. Z tego powodu szafki kuchenne należy regularnie przecierać, jeśli chcemy zachować we wnętrzu nienaganną czystość. Na szczęście tego typu zabiegi zajmują mało czasu. Nie wymagają też specjalnych detergentów, dzięki czemu możemy zadbać nie tylko o nasz portfel, ale również zdrowie.
Aby pozbyć się zacieków czy odcisków palców, wystarczy delikatnie zmoczyć miękką ściereczkę w letniej wodzie, wycisnąć nadmiar wody i wytrzeć mebel. Potem całą powierzchnię przecieramy suchą szmatką. Jeśli zabudowa kuchenna była dawno czyszczona, warto sięgnąć po mydło i dodać odrobinę do wody. Domowy roztwór powinien poradzić sobie ze wszystkimi plamami, szczególnie z tłuszczem.
Czy meble z wysokim połyskiem można jakoś zabezpieczyć?
Niektóre meble z wysokim połyskiem można pokryć dodatkowo specjalnym woskiem zabezpieczającym. Zanim zdecydujemy się na ten krok, należy się najpierw skontaktować z producentem mebli, ponieważ tego typu preparaty nie nadają się do wszystkich materiałów wykorzystywanych do produkcji zabudowy kuchennej. Podkreślmy, że tego typu pielęgnacja nie jest konieczna. Aby zwiększyć żywotność szafek w kuchni, wystarczy stosować się do powyższych wskazówek.
Podsumowanie: Czym czyścić meble kuchenne z połyskiem?
Gładkie meble kuchenne mają wiele zalet. Są pozbawione zagłębień oraz rowków, w których mógłby się gromadzić kurz i brud. Ponadto na ich powierzchni nie pozostają żadne włókna. To wszystko ułatwia czyszczenie zabudowy kuchennej. Taka pielęgnacja jest dziecinnie prosta.
Sprzątając lakierowane szafki w kuchni odstaw na bok uniwersalne mleczka oraz inne preparaty, które mają właściwości ścierne. Czyszczenie powinno odbywać się powoli, bez intensywnych ruchów. Rozlany płyn należy jak najszybciej usunąć. W tym wypadku przyda się ręcznik (może być papierowy) lub chłonna ścierka.
Aby prawidłowo dbać o meble z połyskiem w kuchni, warto korzystać z okapu w trakcie gotowania oraz regularnie otwierać okna. W ten sposób wilgoć będzie systematycznie odprowadzana. Dobrym pomysłem jest też zakup środka do czyszczenia płyt MDF z połyskiem, który opóźnia osadzania się pyłów oraz powstawanie niewielkich zabrudzeń. W ten sposób utrzymanie czystości w miejscu, w którym przygotowujemy posiłki, stanie się przyjemniejsze i mniej pracochłonne. Preparaty tego typu są dostępne w niektórych marketach, a także w wielu drogeriach czy w sklepach chemicznych.
Popularne wyszukiwania:
wersalki z funkcją spania | szafa 180 x 200 | szafa przesuwna | szafki na buty przedpokój | szafy z nadstawką | szafa dwudrzwiowa z półkami i drążkiem | stół rozkładany z krzesłami do salonu | szafki z wieszakami do przedpokoju | szafka nocna dąb | szafki na buty z siedziskiem i wieszakiem