SUPER RABATY!            Więcej kupujesz, więcej zyskujesz. Rabat na wszystkie meble, akcesoria i AGD.              Regulamin promocji.

jak-laczyc-kolory-w-mieszkaniu
14.10.2024

Jak łączyć kolory w mieszkaniu?

Prawidłowy dobór kolorów we wnętrzach stanowi kluczowy aspekt projektowania przestrzeni.

To nie tylko kwestia estetyki, ale również wpływu na nasze samopoczucie oraz atmosferę, jaką chcemy stworzyć w salonie, kuchni, sypialni, czy pokoju dziecięcym. Wszystko dlatego, że określone barwy mają moc optycznego zmieniania proporcji pomieszczenia, dodawania energii lub wprowadzania spokoju. Jeśli właściwie się je zestawi, można uczynić swoje mieszkanie przyjaznym miejscem, w którym zarówno każdy domownik, jak i gość poczuje się komfortowo. Podpowiadamy, jak łączyć kolory ścian, mebli i akcesoriów, aby stworzyć funkcjonalną i harmonijną aranżację, w której każdy element będzie do siebie pasował pod kątem kolorystycznym!

Jak łączyć kolory we wnętrzach – nasze wskazówki

Masz w planach remont? Zanim przystąpisz do malowania ścian, zakupu umeblowania, czy wyboru dekoracyjnych dodatków, zastanów się, jakie kolory pasują do specyfiki danego wnętrza, są zgodne z aktualnymi trendami oraz odpowiadają Twoim oczekiwaniom i preferencjom.

Oto kilka porad, które Ci w tym pomogą:

  • zasada 60-30-10: proporcjonalnie stosuje się trzy barwy – sytuacja, w której 60% powierzchni to podstawa, 30% dopełnienie, natomiast 10% akcent, co pozwala uniknąć chaosu kolorystycznego,
  • monochromatyczna kompozycja – bezpieczna kombinacja jasnych i ciemnych odcieni tego samego koloru,
  • połączenia pokrewne (analogiczne) – zastosowanie kolorów, które sąsiadują ze sobą na kole barw, na przykład: żółty, pomarańczowy, czerwony (mogą one występować w różnych odcieniach i różnych stopniach nasycenia),
  • zestawienia dopełniające (komplementarne) – wykorzystanie kolorów, które leżą naprzeciw siebie na kole barw, na przykład: zielony i czerwony,
  • wyraziste akcenty – postawienie na neutralną bazę, która ma stanowić tło dla rzucających się w oczy dodatków.

Kolory ciepłe i zimne: jak łączyć kontrasty?

Łączenie kolorów w pomieszczeniach wymaga również zapoznania się z tematyką temperatury barw. Do ciepłych tonacji, które tworzą pogodny klimat, zalicza się chociażby: czerwień, pomarańcz, żółć. Natomiast za zimne barwy, które relaksują oraz pozwalają uspokoić myśli, uznaje się między innymi: biel, błękit, zieleń, szarość, fiolet. Skomponowanie ze sobą kolorów z tych dwóch kategorii to recepta na zrównoważoną kompozycję, aczkolwiek taki rezultat osiągnie się wyłącznie wtedy, gdy ktoś wykorzysta posiadaną wiedzę i wykaże się wyczuciem smaku oraz dobrą intuicją.

Pomysły na niebanalne połączenia kolorów

Jeśli masz artystyczną duszę, lubisz eksperymentować, a Twoja głowa wręcz pęka od kreatywnych pomysłów, zapewne będziesz stronić od monochromatycznego designu, czy standardowych rozwiązań, a zamiast tego postawisz na coś bardziej oryginalnego, co pozwoli Ci podkreślić wyjątkowy charakter danej przestrzeni.

Nieoczywiste zestawienia kolorów to na przykład następujące duety:

  • butelkowa zieleń i pudrowy róż,
  • granatowy i musztardowy,
  • turkusowy i limonkowy,
  • fioletowy i szary,
  • niebieski i pomarańczowy.

Zaprezentowany powyżej pakiet sprawdzonych zasad dotyczących sztuki łączenia kolorów w mieszkaniu, pokazuje, że projektowanie wystroju pomieszczeń to zadanie, którego realizacja może opierać się na wielorakim podejściu do palety barw. Minimalistyczna aranżacja wnętrz, czy też projekt, w którym prym wiodą przyciągające wzrok kontrasty kolorystyczne? Decyzja należy do Ciebie, wystarczy, że zaufasz swojemu zmysłowi estetycznemu!