Jak udekorować stół wigilijny? — Wskazówki i inspiracje
Wigilijny wieczór to czas pełen ciepła oraz miłości. Większość z nas spędza go w gronie najbliższych, przełamując się opłatkiem, śpiewając kolędy i zajadając się pysznymi potrawami. Pięknie udekorowany stół na Boże Narodzenie wprowadza świąteczny klimat.
Jak nakryć stół wigilijny? — O czym trzeba pamiętać?
Aby zapewnić komfort osobom zasiadającym do stołu, pamiętajmy o tym, by każdy dysponował odpowiednią przestrzenią. Swobodę ruchu zapewnimy biesiadnikom, jeśli na każdą osobę przeznaczymy ok. 40 × 60 cm. Ozdoby znajdujące się na stole nie powinny być wysokie. W przeciwnym razie będą przeszkadzać w rozmowie i utrudnią dostęp do wigilijnych potraw.
Jeśli do stołu zasiądą małe dzieci, zrezygnujmy z małych ozdób. Koniecznie zabezpieczmy też świeczki. Dzięki temu uchronimy obrus przed zabrudzeniem.
Jak nakryć stół wigilijny? — Kilka słów o zastawie stołowej
Potrawy na wigilijnym stole powinny być estetycznie podane. Dobrze, gdy ich smak przypomina nam piękne chwile z dzieciństwa. Elegancko nakryty stół wigilijny może sprawić, że znów poczujemy się jak dzieci. Z tego powodu warto zadbać o każdy szczegół, by stworzyć w domu sielską anielską atmosferę. Odpowiednio dopasowana zastawa stołowa z pewnością nam w tym pomoże.
W tej sytuacji doskonale sprawdzą się talerze bożonarodzeniowe. Zestaw Lumino z napisem „Merry Christmas” sprawi, że na twarzy domowników oraz gości pojawi się uśmiech. Świąteczne motywy ożywiają biały obrus.
Tego typu zastawa nadaje się nie tylko na Wigilię. Można ją wykorzystać w ostatnim tygodniu adwentu, by zorganizować np. przyjęcie w firmie, jak również tuż po świętach Bożego Narodzenia. Specjalne talerze podnoszą rangę uroczystości.
Dobrym wyborem będą też białe talerze. Aby przełamać monotonię, warto je ozdobić np. czerwonymi serwetkami, do których przyczepimy np. kawałek świerku albo jemioły. Mile widziane są też naczynia ze złotymi akcentami.
Jak udekorować stół na Boże Narodzenie? — Czym go nakryć?
Zgodnie z tradycją stół na Boże Narodzenie powinien być nakryty białym obrusem. Jeśli ta opcja wydaje nam się zbyt nudna, możemy ją delikatnie zmodyfikować. Dobrym rozwiązaniem będzie rozłożenie na wierzch czerwonego bieżnika Kosino. Przyjemny w dotyku welur ociepli aranżację. Czerwień efektownie przełamuje biel, zachowując elegancki wygląd. Można też wykorzystać obrus ze świątecznym motywem.
Do jednolitego obrusa, pasują wzorzyste serwetki. Z kolei z ozdobnym materiałem lepiej komponują się wzorzyste dodatki. Zachowanie przeciwwagi kompozycyjnej jest naprawdę ważne. W ten sposób powstaje harmonijna przestrzeń, która pozwala się zrelaksować. Uporządkowana stylizacja skutecznie minimalizuje poziom stresu i wzbudza pozytywne emocje.
Do białej zastawy możemy wybrać czerwone bankietówki. Zestawiając je ze złotymi obręczami, uzyskamy piękną ozdobę stołu. Goście będą pod wrażeniem.
A co ze świecami? Należy je umieścić w świecznikach. Miłośnicy klasyki powinni się zdecydować na ceramiczne modele w odcieniu kremowym, pudrowego różu albo ceglastym. Ciekawą opcją są też szklane naczynia udekorowane wstążkami, szyszkami, gałązkami i kamyczkami.
Nakrycie wigilijnego stołu — jak ułożyć sztućce, talerze i szklanki?
Na płaskich talerzach kładziemy bulionówki albo głębokie talerze. Po lewej stronie układamy widelce, a po prawej noże zwrócone ostrzem do talerza. Łyżeczka oraz widelczyk deserowy powinny się znaleźć nad talerzem w pozycji poziomej. Obok widelca możemy położyć łyżkę. Tuż przy niej kładziemy serwetkę. Można ją umiejscowić również na nakryciu. Nad sztućcami, po prawej stronie, ustawiamy kieliszki oraz szkło.
Jak ozdobić wigilijny stół? — Kilka wskazówek na temat kwiatów
Na świątecznym stole często gości gwiazda betlejemska (poinsecja). Piękny czerwony kwiat jest jednym z symboli Bożego Narodzenia. Zamiast niej możemy się zdecydować na kwiaty cięte. Jeśli w pokoju dominuje czerwień i złoto, dobrze sprawdzą się lilie, goździki, ciemierniki, a także róże czy cyklameny. Jeżeli chcemy zaoszczędzić pieniądze, zdecydujmy się na ich sztuczne odpowiedniki, które będą nam służyć przez wiele lat.
Do dekoracji o barwie srebrnej oraz niebieskiej, lepiej pasują kwiaty kremowe lub białe. Kwiatową kompozycję doskonale uzupełnią pędy ostrokrzewu, suszone owoce, orzechy włoskie, a także świerk i laski cynamonu. Ozdabiając stół, nie przesadzajmy z wielkością bukietu. Ma on jedynie dopełnić stylizację, a nie wysuwać się na pierwszy plan.
Jak ozdobić wigilijny stół? — Samodzielnie zrobiony stroik
Osoby, które mają zdolności manualne, mogą same przygotować stroik na Boże Narodzenie. Jak to zrobić? Sposobów jest mocno. Przedstawiamy jeden z nich.
Do wiklinowego koszyka mocujemy z pomocą drucika szyszki. Dekorujemy je śniegiem w sprayu. Zamiast szyszek możemy wykorzystać lampki zamocowane na druciku i przywiązać wstążki. Do kawałka styropianu przyczepiamy kolorowe bombki o różnej wielkości. Całość dopełnią laski cynamonu, szyszki oraz perełki. Na wigilijnym stole może pojawić się też mech.
Podsumowanie: Jak udekorować stół wigilijny? — Wskazówki i inspiracje
Do dekoracji stołu wigilijnego nadają się też produkty spożywcze. Na talerzu możemy położyć pomarańcze przekrojone na pół. Jeśli wbijemy do nich goździki, we wnętrzu rozprzestrzeni się piękny zapach. Ciekawym pomysłem jest też ułożenie na szklanym spodku plastrów suszonej pomarańczy. Na nich układamy gwiazdki anyżu, a na środku wkładamy laskę cynamonu przewiązaną jutowym sznureczkiem. Laski cynamonu możemy wykorzystać też do dekoracji szklanego naczynia, w którym świecą się świeczki. W tym wypadku wystarczy je przymocować wstążką.
Popularne wyszukiwania:
konsole meble | szafa przesuwna | sklepy meblowe kraków | stół kuchenny rozkładany | biurka szkolne | łóżka rogowe | wymiary szafek kuchennych | łóżko tapicerowane czarne | sklep meblowy ełk | meble narożniki