Jak urządzić kuchnię w bloku?
Mieszkanie w bloku niesie ze sobą ograniczenia przestrzenne, które sprawiają, że aranżacja kuchni staje się ogromnym wyzwaniem dla właścicieli.
Wyposażenie ciasnego lub wąskiego pomieszczenia sprawia czasem trudność, nawet doświadczonym projektantom. Na szczęście istnieją pewne sposoby, dzięki którym niewielki metraż przemieni się w funkcjonalną kuchnię. W tym artykule podpowiadamy, jak urządzić kuchnię w bloku.
Zachowanie ergonomii w pomieszczeniu jest bardzo ważne. Gwarantuje swobodę podczas przygotowywania, gotowania i spożywania posiłków. Dzięki temu we wnętrzu panuje porządek, a domownicy są w dobrym nastroju. Każdy może korzystać z wyposażenia, wtedy gdy tego potrzebuje.
Jak urządzić kuchnię?
Na początku warto rozrysować sobie układ pomieszczenia i zastanowić się nad tym, jakie elementy wyposażenia są niezbędne, by spełnić oczekiwania członków rodziny. Dzięki temu można stworzyć niebanalną kompozycję, która okazale się prezentuje oraz odpowiada potrzebom mieszkańców.
W małej kuchni często dobrym pomysłem okazuje się układ mebli w kształcie litery L. W tym wypadku warto zdecydować się na jasne szafki, które optycznie powiększą wnętrze. Świetnym rozwiązaniem są modułowe kolekcje mebli kuchennych. Ilość elementów dopasuje się do wielkości metrażu. Taka opcja pozwala na stworzenie przestronnej aranżacji, w której wszystko ma swoje miejsce.
Kuchnia w bloku to miejsce, gdzie zazwyczaj króluje minimalizm. Pojemne szafki pomagają w organizacji. Wyposażenie pod zabudowę tworzy spójną całość. Akcesoria są schowane lub poukładane w taki sposób, by nie tworzyć chaosu. By jak najefektowniej zagospodarować przestrzeń, wiele osób decyduje się na zabudowę miejsca pod oknem.
Jak urządzić małą kuchnię, by zachować wszystkie strefy?
Wyróżnia się 5 stref: do przechowywania zapasów, naczyń, zmywania, przygotowywania dań oraz gotowania. W pierwszej z nich znajduje się chłodziarka lub chłodziarko zamrażarka. Następnie szafki na talerze, szklanki, garnki i inne akcesoria. Później ustawia się zlew, zmywarkę oraz kosz na śmieci. Przedostatni w kolejności jest blat roboczy, a za nim kuchenka, piekarnik czy mikrofala. Obowiązuje tu kierunek zgodny z ruchem wskazówek zegara.
Kuchnia to miejsce, w którym znajduje się wiele sprzętów. Pełnią on różnorodne funkcje. Lodówka, zlew, piekarnik i płyta grzejna to absolutne must have. Rezygnacja choćby z jednego urządzenia powoduje, że wnętrze traci swą użyteczność. Zaburza proces przygotowania posiłków oraz wydłuża niektóre czynności. Ciąg technologiczny musi być zachowany. To ważna informacja dla osób, które wykonują samodzielny projekt.
Blat kuchenny może przybierać różne kształty. Może to być litera U, G czy L. Najlepiej, gdy wszystkie strefy łączą się ze sobą w jednym ciągu. Między każdą z nich musi się znaleźć miejsce, w którym będzie można swobodnie wykonać kolejne czynności.
W bloku często spotyka się prosty układ, czyli ustawienie mebli wzdłuż jednej ściany. W tym wypadku lodówkę najlepiej ustawić przy wejściu. Później powinien pojawić się zlew i płyta z piekarnikiem. Zaleca się, by szerokość blatu pomiędzy poszczególnymi punktami wynosiła minimum 30 cm. Z kolei odległość pomiędzy górnymi szafkami a płytą powinna wynosić minimum 55 cm.
Aby zapewnić swobodę podczas przygotowywania żywności do dalszej obróbki, należy pamiętać o tym, że blat musi mieć co najmniej 60 cm. Nad kuchenką dobrze jest zamontować okap, który pochłonie opary i zapobiegnie rozprzestrzenieniu się zapachów oraz wilgoci po całym mieszkaniu. Za piecem powinien znaleźć się blat o długości minimum 30 cm, by ustawić na nim gotowe danie.
Jak urządzić wąską kuchnię?
W wąskich pomieszczeniach każdy centymetr jest na wagę złota. Świetnie sprawdzają się tu szafki narożne oraz modele typu cargo. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się również we wnękach i aneksach, które zastępują tradycyjne pomieszczenie kuchenne. Najlepiej ustawić meble wzdłuż jednej ściany.
Jak umeblować małą kuchnię w bloku?
W nowoczesnej kuchni rewelacyjnie prezentują się meble w skandynawskim stylu z białymi frontami z połyskiem. Można je wykorzystać zarówno w zamkniętym, jak i otwartym pomieszczeniu. Błyszczące fronty odbijają światło, rozweselając wnętrze. Aranżacja staje się w ten sposób bardziej przytulna. W kwadratowym pomieszczeniu warto wybrać układ w kształcie litery L. Dobrym rozwiązaniem okażą się również wiszące półki. Można na nich ustawić ozdobne pojemniki na suchą żywność czy zestaw przyprawników. Na parapecie warto postawić kolorowe doniczki z ziołami, które ożywią design oraz poprawią smak potraw.
Podsumowanie: Jak urządzić kuchnię w bloku?
Urządzenie kuchni w bloku to sztuka kompromisu. Niewielki metraż zmusza do tego, by dokonać wyboru. Co ważne, aranżacja tego typu wcale nie musi być nudna. Odpowiedni dobór sprzętu, dodatków i mebli tworzy ergonomiczną kompozycję, która zachwyca. Jasne meble świetnie kontrastują z ciemniejszymi dekoracjami. Kolorowe pojemniki czy donice wprowadzają dynamikę do wystroju. Wywołują uśmiech na twarzy oraz zachęcają do przebywania we wnętrzu.
Popularne wyszukania:
półki narożnikowe | nowoczesne narożniki z funkcją spania | sklepy meblowe zielona góra | stoliki pokojowe | regały na książki | łóżko dwuosobowe | stoliki rtv białe | krzesła pokojowe tapicerowane | duża szafka na buty | sklepy meblowe siedlce