Jak zaprojektować poddasze – podzielić na pomieszczenia czy zostawić otwartą przestrzeń?
Jak zaprojektować poddasze? Podzielić je na pomieszczenia? A może zostawić otwartą przestrzeń?
Czy budowa płaskiego sufitu i pionowych ścianek to dobry pomysł? Z takimi rozterkami borykają się osoby, które na poważnie myślą o adaptacji strychu. W tym artykule rozwiewamy wątpliwości, podpowiadając sprawdzone rozwiązania.
Kilka słów o przebudowie poddasza
Aranżacja poddasza, z którego do tej pory nikt nie korzystał, to spore wyzwanie. Często wiąże się z ingerencją w konstrukcję obiektu. Wzmocnienie stropów, wstawienie okien, wymiana więźby dachowej oznaczają duże wydatki. Co więcej, tego typu inwestycje podlegają identycznym procedurom jak budowa domu jednorodzinnego.
Co to oznacza w praktyce? Trzeba uzyskać pozwolenie na przebudowę albo zgłosić wykonywane w budynku prace. Wybór procedury jest uzależniony od konkretnej sytuacji. Ponadto, niezbędny jest projekt architektoniczno-budowlany. Zanim on powstanie, specjalista oceni stan stropu, więźby, a także wysokość pomieszczenia po wykończeniu posadzki oraz ociepleniu poszczególnych elementów.
Jeśli okaże się, że wolna przestrzeń jest zbyt mała, fachowiec zaleci zmianę konstrukcji dachu lub podniesienie ścianki kolankowej. Ustalenie zakresu prac budowlanych umożliwia oszacowanie kosztów. Na tej podstawie stwierdza się, czy planowana inwestycja jest opłacalna.
Projektowanie wąskiego poddasza – otwarta przestrzeń czy podział na pomieszczenia?
W fazie projektowania strychu ważną informacją jest fakt, ile powierzchni będziemy mogli wykorzystać po przebudowie. Im mniejszy kąt spadu i wyższa ścianka kolankowa, tym więcej miejsca do zagospodarowania. Najwyższy punkt strychu powinien mieć minimum 190 cm. Z kolei minimalna wysokość, na której można swobodnie ustawić meble to 75 cm.
Pomieszczenie można podzielić na pokoje za pomocą ścianek działowych lub zostawić otwartą przestrzeń podzieloną na strefy. Drugi wariant jest zdecydowanie łatwiejszy. Niestety okazuje się mało praktyczny w przypadku wieloosobowej rodziny. Jeśli w budynku jest dach dwuspadowy, wtedy bez problemu urządzimy praktyczne studio.
Z kolei wąskie poddasze pod dachem dwuspadowym o powierzchni ok. 120 m2 może okazać się trudne do zaadaptowania na potrzeby kilku osób. W tym przypadku podzielenie strefy mieszkalnej na odrębne pomieszczenia okazuje się skomplikowane, a czasem wręcz niemożliwe. W rezultacie pokoje będą małe, a korytarze zajmą sporo miejsca.
Jak podzielić poddasze?
Adaptację poddasza rozpoczyna się od wyznaczenia kominów, miejsca na kanalizację oraz schody. Pion kanalizacyjny determinuje lokalizację kuchni, łazienki oraz ubikacji. Z kolei wejście na strych wyznacza ciąg komunikacyjny. Układ poszczególnych wnętrz powinien uwzględniać drzwi i ściany zewnętrzne. Pomiędzy skosami oraz kominami najczęściej urządza się sypialnię. Starajmy się, aby korytarze były krótkie. Najlepszy układ uzyskamy, jeżeli z podestu schodów będzie można wejść od razu do kilku pomieszczeń. Gdy największe pomieszczenia są już ustalone na planie, wtedy rozmieszczamy mniejsze: garderobę, toaletę, łazienkę czy pomieszczenie gospodarcze.
Największe utrudnienia dotyczące zagospodarowania strychu są związane z kanalizacją. Tutaj kluczową rolę odgrywa utrzymanie odpowiednich spadków oraz zachowanie odpowiedniej odległości od pionu między zlewem czy miską ustępową. Rury doprowadzające wodę oraz przewody wentylacyjne można przenieść. Nie można też przenieść ściany kominowej.
Jak urządzić poddasze?
Na poddaszu możemy zaaranżować dowolne pomieszczenie. Gdy projekt zostanie wykonany, trzeba zakupić odpowiednie wyposażenie. Jeśli mamy ograniczony budżet, warto zdecydować się na zakup mebli modułowych. Na rynku są dostępne kolekcje kuchenne i pokojowe, które można z łatwością dopasować do konkretnej przestrzeni. Poszczególne szafki zestawia się ze sobą w dowolny sposób. Mogą być ustawione w ciągu lub osobno. Wyposażenie wnętrz jest produkowane w różnych stylach oraz kolorach. Każdy sam decyduje, które moduły są mu najbardziej potrzebne. Spersonalizowana przestrzeń jest perfekcyjnie dopasowana do indywidualnych potrzeb domowników.
Ściany w pokoju na poddaszu najlepiej pomalować na jasne kolory. Na ich tle pięknie będą się prezentować meble pokojowe w podobnym odcieniu. Aby ożywić wnętrze, warto postawić na kontrastowe detale. Może to być wygodny fotel tapicerowany, poduszki dekoracyjne, doniczki z kwiatami czy narzuta.
Podsumowanie: Jak zaprojektować poddasze – podzielić na pomieszczenia czy zostawić otwartą przestrzeń?
Wybór odpowiedniego projektu poddasza jest uzależniony od indywidualnych oczekiwań osób, które będą tam mieszkać, jak również od specyfiki całej konstrukcji. W pokoju powinny się znaleźć starannie wykonane meble o lekkiej budowie w jasnych barwach, np. białe lub pastelowe. W dziecięcym wnętrzu doskonale sprawdzą się kolorowe pojemniki na zabawki. Bez problemu zmieszczą się one w miejscach, gdzie spady są bardzo duże. Z kolei gabinet lub pokój ucznia wymaga funkcjonalnego biurka. Najlepiej ustawić je tuż pod oknem, by zapewnić sobie dostęp do naturalnego światła. W ten sposób będzie nam łatwiej zadbać o wzrok.
Popularne wyszukania:
fotele rozkładane do spania jednoosobowe | meble tarnów | meble pokojowe białe | biurko | biurko dwuosobowe | stoły z krzesłami tanio | szafka nad toaletą | salon meblowy lublin | pufy pokojowe | półszafy