Jaki układ kuchni wybrać? – Wady i zalety każdego z nich
Jaki układ kuchni wybrać? Przed dylematem stajemy za każdym razem, kiedy wprowadzamy się do nowego mieszkania, budujemy dom czy planujemy remont. Odpowiednie rozmieszczenie kuchennej zabudowy pomaga w utrzymaniu porządku, ułatwia organizację wnętrza oraz wykonywanie domowych obowiązków.
Kuchnia w kształcie litery L a układ jednorzędowy
Najprostszym sposobem na zagospodarowanie kuchennej przestrzeni jest ustawienie szafek na jednej ścianie. Projektanci nazywają ten układ jednorzędowym. Takie rozwiązanie prezentuje się elegancko. Ma też swoje wady. Zwiększa dystans między poszczególnymi strefami, obniżając w ten sposób ergonomię. Istnieje jednak sposób, by zminimalizować dyskomfort domowników. Wystarczy zadbać o odpowiednią kolejność. Najczęściej taką aranżację spotyka się w małych kuchniach. Aby je optycznie powiększyć, warto wybrać szafki w jasnym kolorze, najlepiej z błyszczącymi frontami.
Kuchnia w kształcie litery L stanowi przedłużenie wymienionego wyżej układu. Taka zabudowa będzie pasować do hybrydowych oraz do zamkniętych pomieszczeń. Dzięki rozmieszczeniu szafek kuchennych i sprzętu kuchennego wzdłuż dwóch prostopadłych do siebie ścian stworzymy przestronny ciąg komunikacyjny. W ten sposób łatwiej jest połączyć kuchnię z jadalnią bądź salonem, a także pomieścić przy stole wieloosobową rodziny. W wolnym miejscy możemy ustawić stół, do którego zasiądą wszyscy domownicy. Pamiętajmy, by dopasować jego rozmiar do metrażu i ilości osób.
Kolejną ważną kwestią jest rozmieszczenie sprzętu AGD. Najlepiej, by znajdował się on w środku lub na obrzeżu. Zrezygnujmy z ustawiania piekarnika, lodówki czy zmywarki w rogu. W przeciwnym razie utrudnimy sobie korzystanie z szafek kuchennych. Tego układu nie polecamy do wąskich długich wnętrz.
Kuchnia w kształcie litery U czy G?
Kuchnia w literę G to rozwiązanie, na które decydują się nieliczni. Zabudowa tego typu wymaga naprawdę sporej przestrzeni. Z tego powodu mało osób może sobie pozwolić na taki układ. Największą zaletą takiej aranżacji jest długi ciąg kuchenny. W takim miejscu można bez problemu ulokować sprzęt, zgromadzić zapasy oraz przechować naczynia.
Duża liczba elementów narożnych niegdyś stanowiła spore wyzwanie. Wyciągnięcie przedmiotów schowanych w najbardziej odległych zakamarkach sprawiał trudność. Dzięki nowoczesnej technologii pozbyto się wielu problemów. Szafki narożne często są wyposażone w wysuwane kosze, które zapewniają swobodny dostęp do garnków i pozostałych elementów kuchennego wyposażenia.
Kuchnia w kształcie litery U perfekcyjnie odzwierciedla ideę trójkąta roboczego. Bliskość najważniejszych punktów skutecznie ogranicza liczbę zbędnych ruchów. To spora oszczędność czasu. To idealna propozycja dla osób, które przykładają sporą wagę do ergonomii. Minusem tego rozwiązania jest ograniczona przestrzeń na stół kuchenny. Ponadto wnętrze wydaje się ciaśniejsze na pierwszy rzut oka.
Dzięki zabudowie ustawionej w ten sposób bardzo łatwo można oddzielić kuchnię od salonu czy jadalni. Meble wyznaczają wyraźną granicę pomiędzy poszczególnymi strefami. To opcja, którą warto rozważyć, jeśli zdecydujemy się na otwartą przestrzeń w domu czy w mieszkaniu. Z tego wariantu powinni zrezygnować właściciele małej kuchni, jeżeli zależy im na zamkniętym pomieszczeniu.
Wyspa kuchenna – wady i zalety
Kuchnia z wyspą to popularny element wyposażenia nowoczesnych wnętrz. Open space zyskuje coraz więcej zwolenników. W ten sposób łatwiej jest stworzyć komfortową przestrzeń dla dużej rodziny. To dobry pomysł, by zyskać dodatkowe schowki. Efektowna stylizacja naprawdę robi wrażenie. Stanowi prawdziwy powód do dumy dla gospodarzy. Blat na wyspie doskonale uzupełnia wazon ze świeżymi kwiatami, a także patera z owocami i domowymi wypiekami. Łatwy dostęp do zdrowych przekąsek pozytywnie wpływa na zdrowie domowników.
Kolejną zaletą nowoczesnej kuchni z wyspą jest luźna aranżacja całej przestrzeni. Pamiętajmy, że w tej sytuacji cały wystrój musi tworzyć harmonię. Designerska przestrzeń sprzyja rodzinnym relacjom. Brak ścian zachęca do kontaktu i spędzania czasu w gronie rodziny. To idealny pretekst, by jeszcze lepiej się poznać. Wspólne chwilą zbliżą do siebie pokolenia, a regularne rozmowy zminimalizują liczbę domowych konfliktów.
Od teraz opieka nad małymi dziećmi stanie się jeszcze przyjemniejsza. Okaże się, że pogodzenie wielu obowiązków wcale nie jest takie trudne. Możemy jednocześnie przygotowywać posiłki lub sprzątać oraz przypilnować pociechy, by nic złego im się w tym czasie nie stało. Nie musimy co chwilę biegnąć do innego pokoju i sprawdzać, czy maluchy wpadły na jakiś genialny pomysł, który może doprowadzić do rodzinnej tragedii.
Minusem takiego rozwiązania jest rozprzestrzenianie się zapachów po całym domu. Kolejną wadą jest nieustanna dbałość o porządek. Brak czystości stanie się powodem do wstydu podczas nieplanowanej wizyty. Dodatkowo bałagan obniża nastrój domowników. Z wyspy kuchennej powinni zrezygnować właściciele małych lokali mieszkalnych.
Podsumowanie: Jaki układ kuchni wybrać? – Wady i zalety każdego z nich
W każdej kuchni niezależnie od układu zabudowy, na który się zdecydujemy, powinniśmy zachować podstawowe zasady stosowane przez projektantów wnętrz. Jedną z nich jest trójkąt roboczy, który stanowi kuchenka, zlewozmywak oraz lodówka. Sprzęt ten powinien znajdować się blisko siebie, aby ułatwić przygotowanie domowych posiłków. Ustawione w trójkąt optymalizują czas niezbędny na gotowanie.
Ponadto w funkcjonalnej kuchni powinna się znaleźć przechowywania zapasów, przygotowania dań, zmywania oraz gotowania. Możemy je z łatwością rozplanować w dowolnym układzie kuchni. Do wyboru mamy:
- kuchnię w kształcie litery L,
- kuchnię w kształcie litery U,
- kuchnię z wyspą,
- zabudowę jednorzędową,
- zabudowę dwurzędową.
Możemy się też zdecydować na ustawienie szafek w kształcie litery G. Pamiętajmy, że przy projektowaniu kuchni należy się kierować rozmiarem wnętrza, indywidualnymi preferencjami i konkretnym stylem. Pod uwagę trzeba wziąć również możliwości finansowe.
Popularne wyszukania:
materace ceny | szafa suwana | mebla do przedpokoju | szafki narożnikowe do kuchni | sklep meblowy inowrocław | szafka pod biurko | meble do kuchni | komody witryny | szafa narożna z nadstawką | kuchnie narożne