SUPER RABATY!            Więcej kupujesz, więcej zyskujesz. Rabat na wszystkie meble, akcesoria i AGD.              Regulamin promocji.

jakie-meble-do-przestrzeni-open-space
15.04.2022

Jakie meble do przestrzeni open space?

Open space to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Brak ścian zwiększa funkcjonalność ...

Open space to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Brak ścian zwiększa funkcjonalność przestrzeni biurowej. W takim miejscu pracownicy mogą się lepiej poznać, a komunikacja przebiega sprawniej. Ułatwiony kontakt pomaga w budowaniu silnych więzi między pracownikami. To dobry sposób na pokonywanie wielu barier w zespole. Podpowiadamy, jakie meble do open space wybrać, żeby zadbać o ergonomię pracy.

Open space – co to jest i o czym trzeba pamiętać w trakcie projektowania?

W biurach urządzonych w ten sposób znajduje się wiele stanowisk roboczych. Połączone ze sobą biurka wypełniają wnętrze. Tutaj każdy centymetr jest doskonale zagospodarowany. W takim miejscu praca zespołowa staje się łatwiejsza. Pracownicy dzielą się ze sobą pomysłami, wzajemnie się inspirują i przekazują sobie dokumenty bez żadnych trudności. To idealne warunki do realizacji konkretnego projektu.

Moda na otwartą przestrzeń biurową pojawiła się w latach 90. ubiegłego wieku. Dzisiaj trend ten jest również obecny. Aranżacje różnią się jednak od tych, które znamy z amerykańskiego kina. Projektanci dokładają wszelkich starań, aby zapewnić komfort wszystkim pracownikom. W prawidłowo zaprojektowanym wnętrzu każdy może się skupić na swoich obowiązkach. Wykonanie poszczególnych czynności zajmuje mu mniej czasu.

Poszczególne strefy oddziela się tu lekkimi ściankami lub stylowymi regałami. Niektórzy wykorzystują też rośliny zamiast klasycznych ścian. Żywa przegroda pochłania promienie emitowane przez monitory oraz poprawia samopoczucie załogi. Wyodrębnione w ten sposób strefy robocze wyglądają naprawdę atrakcyjnie.

Nowoczesna przestrzeń biurowa to miejsce, w którym nie tylko się pracuje, ale również odpoczywa. Z tego powodu w obiekcie organizuje się strefy przeznaczone do relaksu. Często prowadzi się w nich też nieformalne spotkania. Tutaj umieszcza się wygodne sofy, ergonomiczne fotele tapicerowane czy sprzęt służący do rozrywki. Jednym z ważniejszych punktów są coffe points. Można tu zaparzyć i napić się pysznej kawy.

Jak zaplanować strefy robocze w biurze open space zgodnie z obowiązującym prawem?

Kluczową rolę w każdym biurze odgrywają strefy robocze. Co prawda stoliki oraz biurka znajdują się w bliskim sąsiedztwie, jednak każdy pracownik musi mieć zapewnianą wolną przestrzeń. Jest ona dokładnie określona przez ustawodawcę. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami na każdą osobę przypadają minimum 2 m2 wolnej podłogi i 13 m3 objętości pomieszczenia. Przez wolną przestrzeń rozumie się miejsce bez mebli oraz urządzeń biurowych. Każdy szlak komunikacyjny powinien mieć:

  • 1 m w ruchu dwukierunkowym,
  • 60 cm w ruchu jednokierunkowym.

Wyposażenie ustawia się w kształcie litery S bądź T. Czasem łączy się meble wzdłuż linii łamanej albo prostej. Przy każdym biurku ustawia się komfortowy fotel biurowy wyposażony m.in. w funkcję regulacji wysokości oraz kółka meblowe. W pobliżu znajdują się rozmaite sprzęty, regały oraz kontenerki.

Kolejnym istotnym aspektem uregulowanym prawnie jest poziom hałasu. Na stanowisku pracy wyposażonym w sprzęt komputerowy musi on być niższy niż 55 dB. Biorąc pod uwagę odgłosy rozmów oraz poszczególnych urządzeń bardzo szybko można przekroczyć tę wartość. Z tego powodu w przestrzeni biurowej często wykorzystuje się panele wygłuszające. Aby poprawić akustykę, wykonuje się też podwieszane sufity, a na podłodze rozkłada wykładzinę. Konkretne rozwiązania dopasowuje się do charakteru wykonywanej pracy.

Pracodawca jest zobowiązany również do tego, by zapewnić pracownikom odpowiednią odległość między komputerami. Sąsiadujące ze sobą monitory powinny być od siebie oddalone minimum o 60 cm. Z kolei członków zespołu pracujących naprzeciwko siebie należy odsunąć przynajmniej o 80 cm od tylnej ścianki monitora. Oczy oddalone od ekranu o 40-75 cm wolniej się męczą. Tak zaaranżowane stanowisko pracy gwarantuje komfort.

Aranżacja biura open space – jakie kolory wybrać?

Designerzy często korzystają z psychologii barw, projektując pomieszczenia. Prawidłowo dopasowane kolory poprawiają nastrój oraz zwiększają produktywność. Do otwartej przestrzeni biurowej projektanci rekomendują neutralne odcienie:

  • beżu,
  • złamanej bieli,
  • jasnej szarości.

Stonowana paleta barw wspomaga koncentrację, optycznie powiększa przestrzeń i wycisza emocje. Aby przełamać sterylną czystość, do wnętrza wprowadza się kolorowe detale, np.: donice z kwiatami, grafiki na ścianach, fronty mebli.

Podsumowanie: Jakie meble do przestrzeni open space?

Przestrzeń open space to doskonały wybór, by obniżyć koszty wynajmu. Duże pomieszczenie, w którym znajduje się wiele stanowisk pracy zaprojektowanych zgodnie z zasadami ergonomii, to świetna alternatywa dla pojedynczych biur. W takim miejscu można bardzo szybko przeprowadzić metamorfozę przy stosunkowo niewielkich kosztach. Funkcjonalne wyposażenie zapewnia wszystkim członkom komfortowe warunki pracy i ułatwia utrzymanie czystości. Warto zatem zakupić biurka, na których zmieszczą się dokumenty oraz sprzęt, a także w obrotowe fotele tapicerowane z możliwością regulacji wysokości. Przydadzą się też praktyczne schowki w postaci regałów czy kontenerów biurowych. W coffe-points powinna się znaleźć wygodna kanapa oraz stolik kawowy.

Popularne wyszukania:
stoliki rtv narożne | sklep meblowy przemyśl | meble do pokoju | garderoba meble | ławostoły rozkładane | biurka biurowe | sklep meblowy słupsk | fotele uszak | meble radomsko | meble głogów