Kuchnia z wyspą łączona z salonem – jak ją zaprojektować?
Kuchnia z wyspą łączona z salonem to rozwiązanie, z którego coraz częściej korzystają mieszkańcy bloków oraz właściciele domów jednorodzinnych. Jakie wyposażenie wybrać, by zadbać o wygodę domowników? Podpowiadamy, jak zaprojektować wnętrze, by stworzyć ergonomiczną i komfortow
Kuchnia otwarta czy zamknięta? – Plusy i minusy każdego układu
Zakup mieszkania lub budowa domu to moment, w którym stajemy przed dylematem: Kuchnia otwarta czy zamknięta? Każda z opcji ma wielu zwolenników i przeciwników. Zastanówmy się, jakie są wady i zalety każdej z nich.
Kuchnia zamknięta pomaga nam zadbać o wizerunek w trakcie niespodziewanej wizyty gości. Bałagan możemy ukryć za zamkniętymi drzwiami i uniknąć w ten sposób wstydu. W tym miejscu łatwiej jest zapanować nad ulatniającymi się zapachami oraz wilgocią. Opary osiadają tylko na wyposażeniu kuchni, a nie na meblach wypoczynkowych. A jakie są minusy takiej decyzji? W trakcie gotowania musimy przerwać rozmowę, którą prowadzimy w pokoju. Jeśli nasza kuchnia jest mała, trudniej będzie nam się opiekować małymi dziećmi podczas przygotowywania posiłków. Ponadto w zamkniętym wnętrzu jest mniej światła. Przy małym metrażu możemy być zmuszeni do tego, by przygotowane dania spożywać w salonie.
Otwarta kuchnia wydaje się dobrym pomysłem w przypadku rodzin z dziećmi. Można się tu zająć domowymi obowiązkami, jednocześnie spoglądając na dzieci. Dzięki wyspie zyskamy dodatkowy blat roboczy. Mebel świetnie sprawdza się w roli stołu. Możemy przy nim zasiąść do wspólnego posiłku. W ten sposób stworzymy jadalnie i spędzimy więcej czasu z domownikami. Wspólne gotowanie wzmocni więzi, rozwinie nasze umiejętności oraz zapewni wszystkim świetną zabawę.
Kuchnia z wyspą – jak ją zaprojektować?
Kuchnia z wyspą to interesujące wyzwanie. Można ją zaprojektować na wiele sposobów:
- jeden blat kuchenny w pomieszczeniu wyposażony w zlew i płytę kuchenną,
- dodatek do tradycyjnej zabudowy kuchennej,
- blat roboczy i stół jadalniany w jednym.
W nowoczesnej kuchni otwartej na salon powinny się znaleźć tapicerowane hokery z funkcją regulacji wysokości. Dzięki nim będziemy mogli się wygodnie rozsiąść i w spokoju zjeść pyszny posiłek. W tym wypadku warto schować sztućce, talerze oraz kubki w szafce pod blatem wyspy, by zastawa stołowa znajdowała się w zasięgu ręki. Jeśli zdecydujemy się na wariant wyspy z kuchenką i zlewem, powinniśmy się zaopatrzyć w okap, który będzie można zamontować tuż nad płytą. Jego wygląd należy dopasować do pozostałych elementów wystroju.
Jeżeli dysponujemy dużą przestrzenią, wyspę można zaprojektować nieco inaczej. Niektórzy projektanci sugerują, by dołączyć do niej nieco niższy stół przypominający konsolę. Będzie on pełnił funkcję mini jadalni.
Kolejną propozycją jest wąska wyspa, która oddziela kuchnię od salonu. Jej design może być spójny z aneksem kuchennym lub z pokojem dziennym. W tej sytuacji kierujmy się własnym gustem oraz komfortem. Urządzając miejsce do gotowania i spożywania posiłków, wybierajmy meble i sprzęt, które są starannie wykonane oraz łatwe w utrzymanie czystości. W tym wypadku lepiej zainwestować nieco większą sumę, by w przyszłości ograniczyć ryzyko nieplanowanych wydatków na zakup nowego wyposażenia do kuchni.
Kuchnia z wyspą łączona z salonem w różnych stylach
Miłośników klasycznych aranżacji zachęcamy do tego, by zadbali o spójność we wnętrzu. Wybierając ten styl:
- zrezygnujmy z podziału podłóg,
- postawmy na drewniane wykończenia,
- wykorzystajmy podobne barwy.
Meble tapicerowane w kuchni i w salonie mogą być obite tym samym materiałem. Tkanina meblowa powinna być łatwa w utrzymaniu czystości. Dobrej jakości tapicerka to oszczędność czasu oraz pieniędzy. Błyskawicznie usuniemy z niej plamy i ograniczymy ryzyko napraw lub wymiany siedzisk bądź materiału. Na podłodze możemy ułożyć panele w kolorze drewna.
Kuchnia z wyspą w stylu skandynawskim powinna być w jasnych kolorach. We wnętrzu połączonym z salonem, możemy ustawić meble w kolorze naturalnego drewna lub szafki z drewnianym korpusem i białymi frontami z połyskiem. Ważną rolę odgrywają tu również tekstylia. Mile widziane dywany, przyjemne w dotyku tkaniny obiciowe, np. welury lub plusze, a także poduszki dekoracyjne. W strefie wypoczynku ustawmy tapicerowaną sofę, uszaki oraz drewniany stolik kawowy.
Wspólnym mianownikiem kuchni z wyspą i salonem w loftowym wydaniu są stylowe lampy oraz grafiki umieszczone w ramkach. Metal, szkło i drewno to materiały, których nie może zabraknąć. Wart pomyśleć też o roślinach. Aromatyczne zioła w kolorowych doniczkach dodadzą potrawom smaku a sukulenty i pnącza oczyszczą powietrze. W starannie zaprojektowanym pomieszczeniu wypoczniemy, zadbamy o nastrój oraz o zdrowie. Brak bałaganu, pyszne domowe jedzenie, a także ergonomia w trakcie relaksu skutecznie obniżają stres i minimalizują liczbę rodzinnych konfliktów.
Podsumowanie: Kuchnia z wyspą łączona z salonem – jak ją zaprojektować?
Kuchnia z wyspą łączona z salonem powinna być prawidłowo wyposażona. Istotną rolę odgrywają tu pojemne szafki. W nowoczesnych pomieszczeniach króluje minimalizm. Na kuchennym blacie powinien się znajdować tylko niezbędny sprzęt. Suchą żywność, którą najczęściej używamy, możemy przechować w specjalnych pojemnikach wykonanych z ceramiki, szkła lub metalu. Kolorowe naczynia ustawione na półce lub na wyspie ożywią aneks kuchenny i skrócą czas przygotowania potraw. W salonie oprócz mebli tapicerowanych czy stolika kawowego powinna się znaleźć szafka rtv oraz regał na książki. Dzięki temu w jednym miejscu zgromadzimy wszystkie księgi, płyty, a także gry planszowe. W ten sposób stworzymy atrakcyjną strefę rozrywki.
Popularne wyszukania:
łóżko dwuosobowe | szafki do kuchni | kanapy rogówki | krzesła metalowe do kuchni | sklepy meblowe katowice | wersalka tanio | sofa rozkładana do przodu | sklep meblowy konin | meble biała podlaska | sklep meblowy szczecin