Łóżko tapicerowane w jasnej czy ciemnej kolorystyce?
Łóżko obite miękką, przyjemną w dotyku tkaniną obiciową efektownie prezentuje się we wnętrzu. Zwiększa komfort wypoczynku i zachęca do spokojnego relaksu w domowym zaciszu. Ergonomiczny zagłówek przydaje się nie tylko w trakcie choroby, ale też na co dzień.
Łóżko tapicerowane w jasnej czy ciemnej kolorystyce? — Co na ten temat mówi psychologia?
Wybór odpowiedniej kolorystyki do sypialni jest bardzo ważny. Decyduje on nie tylko o wygodzie, ale również o nastroju czy relaksie. Z tego powodu warto zaznajomić się nieco z psychologią kolorów i wybrać paletę barw dopasowaną do specyfiki pomieszczenia oraz naszej osobowości. Zachęcamy do zapoznania się z krótką ściągą, która wyjaśnia, jak kolorystka wpływa na nasze samopoczucie, koncentrację oraz uczucia. Oto nasza lista:
- Brąz to jeden z kolorów ziemi. W połączeniu z odpowiednimi wzorami sprawia, że aranżacja staje się bardziej ekskluzywną. Ponadto daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, tworząc przytulny klimat.
- Zieleń to synonim spokoju oraz harmonii. Pomaga się wyciszyć. Jej nadmiar sprzyja lenistwu, a także obniża poziom energii. Z tego powodu nie powinna dominować w stabilizacji.
- Niebieski minimalizuje poziom stresu, uspokaja i sprawia, że czujemy się bezpieczni. Zbyt duża ilość błękitu przygnębia.
- Czerwony pobudza, rozgrzewa i dodaje romantyzmu. Jego nadmiar pobudza oraz wzbudza agresję.
- Różowy łagodzi, a także rozluźnia spięte mięśnie. Co więcej, nastawia też optymistycznie do świata, poprawia nastrój. Jeśli z nim przesadzimy, przytłoczymy przestrzeń.
- Szary w odpowiedniej ilości odpręża, natomiast jego przesyt wywołuje depresję. Razem z bielą jest zaliczany do neutralnych barw.
- Biały minimalizuje stres i pobudza do działania. Budzi zaufanie, symbolizuje czystość oraz niewinność. Jej nadmiar jest utożsamiany z pustką.
- Pomarańczowy uwalnia negatywne emocje i poprawia samopoczucie.
- Żółty to ciepła oraz pogodna barwa. Dodaje energii, wzmacnia koncentrację, rozładowuje napięcie, a także pobudza do działanie. W przesycie rozdrażnia i irytuje.
Co zatem wybrać do sypialni. Na podstawie przedstawionych wyżej informacji idealnym rozwiązaniem będą odcienie czerwonego, różowego, niebieskiego oraz zielonego. Doskonale sprawdzi się tu błękit czy jasny fiolet. Niezależnie od tego, na jakie barwy się zdecydujemy, powinniśmy uważać, by żadna z nich nie dominowała.
Łóżko tapicerowane w jasnej czy ciemnej kolorystyce? — Na co trzeba jeszcze zwrócić uwagę?
W słabo oświetlonej sypialni przydadzą się cieplejsze tonacje, które ocieplą przestrzeń. Wybierając ciemną tapicerkę, zadbajmy o mocniejsze światło. Przy małym metrażu lepszym wyborem są jasne meble. W większym pokoju możemy postawić na bardziej intensywne odcienie. Osoby, które preferują energetyczne stylizacje, powinny zestawić ze sobą kontrastowe barwy.
Łóżko tapicerowane w jasnej czy ciemnej kolorystyce?
Wybór tapicerki powinien być determinowany wykończeniem ściany. Ciemne tkaniny meblowe efektownie prezentują się na tle jasnej farby. Takie połączenie może okazać się strzałem w dziesiątkę nawet przy niewielkim metrażu, jeśli pozostałe elementy wystroju będą utrzymane w delikatnej pastelowej tonacji. Ciemna tapicerka tworzy zgrany duet z białą sypialnią z połyskiem i w macie.
Jasne obicie wygląda elegancko na tle ciemnej ściany. W tej sytuacji dobrze, jeśli materiał tapicerski koresponduje z szafkami. Dodajmy też, że jaśniejsze elementy wyposażenia i wykończenia wymagają kontrastowych akcentów. Bez nich wszystko zlewa się w całość, staje się mdłe.
Miłośnikom skandynawskich aranżacji polecamy dwukolorową sypialnię w kolorze bieli i dębu soma. Doskonale sprawdzą się tu też meble z połyskiem oraz matowe. W tym wypadku sypialnia powinna być dobrze nasłoneczniona. Świetnie sprawdzi się tu beżowa tapicerska. Zamiast niej możemy zdecydować się też na intensywny głęboki kolor, który zdynamizuje stylizację.
Jakie łóżko tapicerowane wybrać do sypialni?
Przed zakupem dokładnie zmierzmy pomieszczenie. Pamiętajmy, że należy zapewnić swobodny dostęp do łoża przynajmniej z jednej strony. Przestronny ciąg komunikacyjny jest bardzo ważny. Umożliwia bezproblemowe przemieszczanie się oraz korzystanie z mebli. Do małej sypialni polecamy szafę z przesuwnymi drzwiami. Taki schowek zapewni komfort mieszkańcom oraz ułatwi utrzymanie porządku.
Biała sypialnia i co dalej?
Białe ściany rozjaśniają pokój o każdej porze i optycznie powiększają przestrzeń. Do takiego wnętrza pasują meble w każdym kolorze. Doskonale sprawdzi się tu biała, szara, granatowa oraz czarna tapicerka. Jasne wezgłowie elegancko wygląda na tle antracytowej ściany. Pozostałe mury możemy pomalować na biały lub jasnoszary kolor. Do pomieszczenia urządzonego w stylu glamour polecamy pikowane zagłówki.
Podsumowanie: Łóżko tapicerowane w jasnej czy ciemnej kolorystyce?
Szara lub morska tkanina meblowa będzie efektownie się prezentować na tle miętowej albo turkusowej farby. Szare obicie dobrze wygląda też w połączeniu z granatową ścianą. Z kolei tapicerkę w neutralnym kolorze polecamy osobom, które stawiają na błękit.
Połączenie bieli, drewna i szarości to prawdziwy klasyk. Taka stylizacja zawsze będzie modna. Możesz ją odświeżyć z pomocą dodatków. W ten sposób można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy oraz ograniczyć liczbę remontów. Przemyślane zakupy oraz ponadczasowy design to najlepsza droga do optymalizacji kosztów w domowym budżecie. Dzięki temu ograniczamy też liczbę odpadów, a przy okazji dbamy o środowisko naturalne.
Popularne wyszukiwania:
stolik rozkładany | stolik kawowy tani | szafki nocne białe | toaletka mała biała | fotele hokery | duża szafa do sypialni | materace na łóżko | blat kuchenny dąb | wiszący barek na alkohol | mała kuchnia narożna