SUPER RABATY!            Więcej kupujesz, więcej zyskujesz. Rabat na wszystkie meble, akcesoria i AGD.              Regulamin promocji.

mikroapartament-jak-i-w-co-wyposazyc
17.07.2023

Mikroapartament, jak i w co wyposażyć?

Mikroapartament to wyzwanie, ale można wyposażyć je praktycznie. Zainwestuj w meble wielofunkcyjne, które idealnie wpasują się do twojego wnętrza, wraz z naszymi meblami nie będzie to trudne. Dla niezdecydowanych klientów czeka uprzejma i pomocna obsługa salonu.

Niewielkie mieszkania czy kawalerki to coś, co funkcjonuje w przestrzeni deweloperskiej od dawna, niemniej mikroapartamenty to stosunkowo nowy termin. Tego typu lokal ma zwykle wielkość około 25 metrów kwadratowych i często (choć nie zawsze) przeznacza się go na wynajem. Jest to raczej rozwiązanie dla singli i dla par – raczej nie jest możliwe, żeby funkcjonowały tam więcej niż dwie osoby.

Mały metraż wbrew pozorom może czasem oznaczać duży problem. Mianowicie chodzi o problem z wyposażeniem. W końcu trzeba to zrobić bardzo przemyślanie, by na niewielkiej przestrzeni zmieścić wszystko, co jest potrzebne do codziennego funkcjonowania. Jeżeli dobrze to zaplanujesz, jesteś w stanie urządzić naprawdę przyjemny kącik do zamieszkania, w którym niczego nie brakuje. Jak to zrobić i co jest najważniejsze?

Kto zazwyczaj mieszka w mikroapartamentach?

Jak już wspomnieliśmy, mikroapartament nie daje przestrzeni na mieszkanie z rodziną. W związku z tym zwykle jest to lokum dla studentów, singli i par. Poza tym niektórzy wynajmują takie lokale jak hotel – na doby.

Z uwagi na to, że osoby zamieszkujące mikroapartamenty to dość dobrze określona grupa, wyposażenie takiego lokalu warto dobrać właśnie do tej grupy. Czy to oznacza, że należy ograniczyć sprzęty i meble, nie zapewniając nawet niezbędnego minimum? Absolutnie nie! Pamiętajmy, że jest to miejsce zamieszkania, więc musi posiadać dobre warunki. Potrzebne są więc wszystkie standardowe sprzęty typu lodówka, pralka, kuchenka. Wartością dodaną będzie zmywarka czy mikrofala. Niewielki metraż łazienki często narzuca montaż prysznica zamiast wanny, choć nie jest to reguła.

Duże znaczenie ma między innymi jakość takich mebli. Jeżeli przeznaczeniem mikroapartamentu jest wynajem, należy wziąć pod uwagę, że rotacja lokatorów może wpływać na niszczenie się wyposażenia, dlatego niektóre rzeczy trzeba będzie wymieniać dość często.

Wyposażenie kuchni w mikroapartamencie

Często kuchnia w mikroapartamencie zlokalizowana jest w zasadzie w holu lub jest po prostu częścią pokoju. Oznacza to, że musi być ona maksymalnie mała, przy jednoczesnym utrzymaniu funkcjonalności. Trudno będzie tu znaleźć miejsce na wiele blatów i prawdopodobnie będziesz musiał ograniczyć się do niewielkiej przestrzeni między kuchenką a zlewem. Dobrą opcją jest zabudowa zmywarki i lodówki, która często jest niska, by „włożyć” ją pod blat i tym samym zostawić przestrzeń użytkową.

Większość miejsca do przechowywania będą dawać szafki wiszące, dlatego warto zrobić zabudowę sięgającą aż do sufitu. Poza tym często bardziej praktyczne i łatwiejsze do zagospodarowania są szuflady niż uchylane szafki.

Pokój w mikroapartamencie – jak go urządzić?

Jedną z trudniejszych rzeczy przy wyposażaniu mikroapartamentu zdecydowanie jest urządzenie pokoju. Pełni on bowiem w zasadzie kilka funkcji jednocześnie. Jest to sypialnia, pokój dzienny, biuro, jadalnia… Nie jest łatwo na tak małej przestrzeni zmieścić wszystkie rzeczy, które zwykle znajdują się w tych pomieszczeniach. Niemniej istnieje kilka zasad, które ułatwią optymalne zarządzanie przestrzenią w takim pokoju.

  1. Kanapa zamiast łóżka

Po pierwsze, lepszym rozwiązaniem niż łóżko będzie kanapa z funkcją spania i z pojemnikiem na pościel. W ciągu dnia można ją bowiem złożyć, tym samym chowając cały bałagan. Dzięki temu osoba mieszkająca w takim lokalu będzie miała większe szanse zaprosić gości.

  1. Stół z krzesłami do posiłków i pracy

Jeżeli natomiast chodzi o jadalnię to jedyną opcją jest połączenie jest z biurem. Dlaczego? Ponieważ stół i biurko w jednym, małym pomieszczeniu to zdecydowanie za dużo. Lepiej zdecydować się na jeden z tych mebli – najsensowniejszy będzie stół z krzesłami, który może pełnić rolę biurka. Poza tym warto pomyśleć o pojemnej szafie, w której będzie tak naprawdę wszystko – ubrania, kurtki, ręczniki, często też buty i torebki.

  1. Komody i półki

Choć kuszące bywają stylowe, ażurowe meble, w małych lokalach mieszkaniowych lepiej z nich zrezygnować. Są po prostu niepraktyczne i nie pozwalają na ich wykorzystanie w pełni. W mikrokawalerce liczy się każda szafka, każda półka, dlatego ważne, by wszystkie szafki były zakryte. Jeżeli jest na to przestrzeń, dobrze jest pomyśleć o komodzie. Jest to pojemny mebel, a na jego blacie można postawić telewizor czy książki.

  1. Lustra optycznie powiększające przestrzeń

Ciekawą opcją w mikroapartamentach są lustra. Chodzi tu o duże lustra, które optycznie powiększą mieszkanie. Warto powiesić przynajmniej jedno spore w pokoju, a dodatkowym atutem będzie lustro na szafie.

Jak urządzić łazienkę w mikroapartamencie?

Niewielkie łazienki w mikroapartamentach nie dają zbyt dużego pola do popisu. Często poza pralką, prysznicem, toaletą i zlewem nie ma przestrzeni na dodatkowe rzeczy. Właśnie dlatego trzeba maksymalnie wykorzystać każdy centymetr. Szafka pod umywalką to spora przestrzeń dodatkowa. Dobrą opcją jest również szafka nad zlewem. Coraz częściej rezygnuje się z tego na rzecz samego lustra, ale tutaj rezygnacja z szafki w tym przypadku nie ma sensu.

Warto pamiętać, że trochę miejsca na rzeczy typu kosmetyki czy środki czystości daje… pralka. Dokładnie tak! Można na niej ustawić koszyki lub pudełka i w ten sposób stworzyć sobie dodatkową szafkę.

Popularne wyszukiwania:
meblościanka młodzieżowa z biurkiem | sofa dwuosobowa rozkładana | gotowe projekty kuchni pod zabudowę | salon meblowy gdańsk | obicie na krzesło | szafy na przedpokój | meble kuchenne używane wrocław | komody promocje | sklep meblowy tychy | meble lubliniec