SUPER RABATY!            Więcej kupujesz, więcej zyskujesz. Rabat na wszystkie meble, akcesoria i AGD.              Regulamin promocji.

na-jakiej-wysokosci-powiesic-szafki-kuchenne
15.04.2021

Na jakiej wysokości powiesić szafki kuchenne?

Aranżacja kuchni spędza sen z powiek wielu osobom.

Niektórzy decydują się na zakup kuchni na wymiar, inni zlecają zadanie rzemieślnikowi lub kupują gotowy zestaw.Możliwości jest wiele. Aby uzyskać satysfakcjonujący rezultat, istotny jest wygląd szafek, a także odpowiedni montaż wyposażenia. Przemyślany projekt ułatwi to zadanie. Sprawdźmy, na jakiej wysokości powiesić szafki kuchenne, by zapewnić funkcjonalność pomieszczenia.

Projektowanie kuchni to nie tylko wybór udogodnień oraz stylu, ale również rozplanowanie wymiarów każdego z elementów osobno. Istotne są tutaj zarówno wymiary blatu kuchennego, jak i parametry górnych szafek: wysokość, głębokość oraz szerokość. Odstęp między dolnymi a górnymi szafkami musi zapewniać swobodę ruchu. Jeśli wymiary zostaną odpowiednio dopasowane, korzystanie z wyposażenia oraz wykonywanie codziennych obowiązków staną się przyjemniejsze.

Górne szafki kuchenne — wysokość dowolna

Wysokość górnych szafek w kuchni jest dowolna. Maksymalny wymiar wyznacza sufit. Przyjmuje się, że klasyczna głębokość wynosi  32 cm (30 cm korpus + 2 cm front). Powierzchnia użytkowa to 28 cm. W takiej szafce bez problemu zmieszczą się duże talerze, pojemniki do przechowywania żywności czy kubki.

Górna zabudowa może być zaprojektowana na wiele sposobów. Do wyboru witryny z przeszkleniem, modele jedno- i dwudrzwiowe. Poszczególne wzory różnią się między sobą kolorystyką, a także uchwytami czy rodzajem frontów. Laminowane drzwiczki w kolorze drewna perfekcyjnie sprawdzają się w tradycyjnej kuchni. Z kolei białe meble z połyskiem doskonale odnajdują się w nowoczesnej kuchni. Można do nich dopasować blat kuchenny w różnych barwach. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chce się uzyskać we wnętrzu.

Na co zwrócić uwagę, kupując szafki kuchenne?

Projektowanie kuchni wymaga namysłu. Aby skomponować funkcjonalną aranżację, warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • W jakim stylu będą dodatki do kuchni?
  • Jaki kolor mebli będzie idealnie współgrał ze sprzętem AGD, blatem i podłogą?
  • Jakie mają być fronty? Matowe czy z połyskiem?
  • Czy szafki wiszące mają się znaleźć na całej długości kuchni?
  • Jaki rodzaj szafek preferujesz? (zamknięte, otwarte, z szybą)

Rozważenie powyższych kwestii ułatwi dokonanie satysfakcjonującego wyboru. Dzięki temu powstanie prawdziwa kuchnia marzeń.

Wysokość blatów kuchennych

Płyty pełniące funkcję blatu kuchennego muszą być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Różnią się między fakturą, materiałem czy też odcieniem. Standardowy blat montuje się na wysokości 86 cm, licząc od poziomu podłogi. To idealne rozwiązanie dla osób o średnim wzroście.

Wysokość dolnych szafek dostosowuje się do blatu. W większości przypadków korpus mebla ma 72 cm. 10 cm zajmują nóżki, a 4 blat, co łącznie daje 86 cm. Taka konstrukcja sprawia, że meble wyglądają pięknie. Szafy nie przytłaczają wnętrza.

Głębokość dolnych szafek do kuchni

Głębokość kuchennych korpusów wynosi 51 cm w szafkach, zakładając, że blat ma 60 cm głębokości. Za szafkami pozostaje w ten sposób odrobinę przestrzeni. Dzięki temu można bez trudu podłączyć niezbędne urządzenia AGD oraz zamaskować wszelkie nierówności. To idealny wymiar, który pozwala na zamontowanie koszów cargo, wysuwanych półek czy szuflad z prowadnicami.

Na jakiej wysokości zawiesić szafki w kuchni?

Kuchenne szafki wiszące montuje się na wysokości 60 cm. Odległość mierzy się od góry blatu roboczego. Zakres wieszania oscyluje między 45-70. Wysokość dostosowuje się do wzrostu użytkowników. W ten sposób pomieszczenie staje się w 100% funkcjonalne. Warto o tym pamiętać już na etapie projektowania, by dopasować odpowiednie wykończenie ścian.

Cokół cofa się o 6 cm względem frontu. Dzięki temu można swobodnie przygotowywać posiłki i myć naczynia przy blacie kuchennym. Standardowy cokół ma 10 cm wysokości. Jego wysokość jest uzależniona od nóżek kuchennych.

60 cm to odległość, która zapewnia swobodę ruchu.  W ten sposób można bez trudu korzystać z szafek i korzystać z urządzeń ustawionych na blacie. Możliwy jest również montaż uchwytów lub wieszaków na rękawice kuchenne, noże, przyprawy na ścianie. Pod szafkami warto zamontować dodatkowe oświetlenie, które podkreśli walory wizualne mebli.

Podczas ustalania wysokości, na jakiej powinny być zawieszone szafki kuchenne, istotny jest typ wykończenia pomiędzy blatem a szafką. Szkło można dociąć na dowolny wymiar po wykonaniu montażu. Z kolei cegła czy płytki wymagają podania konkretnych wymiarów, by fachowiec mógł wszystko przygotować do zawieszenia zabudowy.

Podsumowanie: Na jakiej wysokości powiesić szafki kuchenne?

Wysokość szafek kuchennych dolnych jest uzależniona od wysokości blatu. Standardowe szafki kuchenne dolne dostępne w sklepach meblowych wykonuje się na wysokości 86 cm. Blat o głębokości 60 cm jest idealny do szafek o korpusie 51 cm. Luka między ścianą a meblami jest niezbędna, aby zamontować sprzęt AGD.

Wysokość szafek kuchennych wiszących jest dowolna. Jednym ograniczeniem jest sufit. Aby zachować ergonomię, warto zawiesić je na wysokości 45-70 cm. W przypadku większości użytkowników wysokość 60 cm sprawdza się perfekcyjnie.

Popularne wyszukania:
nadstawka na szafę | kreator szaf | salon meblowy gdańsk | biurko nowoczesne | stoły do pokoju | szafy przesuwne | biurko młodzieżowe | szafa rozsuwana | stoły z krzesłami | szafy i komody