Od czego zacząć remont mieszkania?
Od czego zacząć, by nasze lokum wyglądało czysto i świeżo? O czym warto pomyśleć, aby zwiększyć komfort życia codziennego? To jedne z pytań, które stawiają sobie właściciele oraz lokatorzy lokali mieszkalnych w bloku. Podpowiadamy, jak ułożyć plan, który pomoże sprawnie wykonać
Remont mieszkania – od czego zacząć?
Niezależnie od tego, czy chcemy samodzielnie wyremontować mieszkanie, czy zlecimy to zadanie firmie remontowej, powinniśmy przygotować spis wszystkich czynności, które należy wykonać. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym pomieszczeniom i zanotujmy wszystko, co nadaje się do naprawy bądź wymiany. Usystematyzowanie prac pozwoli nam oszacować koszty oraz czas, a także zoptymalizować wydatki. Być może okaże się, że nasz budżet jest za mały, aby kapitalnie odnowić lokal. W takiej sytuacji warto podzielić remont na mniejsze etapy.
Remont mieszkania krok po kroku
Gdy lista jest już gotowa, trzeba ustalić kolejność poszczególnych zadań. Dzięki temu unikniemy wielu rozczarowań i zminimalizujemy ryzyko strat. Oto nasz propozycja harmonogramu przygotowana zgodnie z fachową wiedzą.
Krok 1
Prace konstrukcyjne: zabudowa rur, wykonanie sufitów podwieszanych, burzenie i stawianie ścian.
Krok 2
Instalacja centralna ogrzewania i instalacja gazowa.
Krok 3
Naprawa/wymiana stolarki okiennej.
Krok 4
Renowacja posadzki, wyrównanie oraz malowanie ścian i sufitów.
Krok 5
Wykończenie sufitów, ścian, a następnie podłóg.
Krok 6
Instalacja gniazdek elektrycznych, kontaktów i oświetlenia.
Krok 7
Montaż mebli.
Krok 8
Dekorowanie wnętrza.
W harmonogramie powinny się znaleźć nie tylko terminy wskazane przez wykonawców, ale również zamówienia i dostawy materiałów czy mebli. Dobrą praktyką jest pozostawienie kilku dni zapasu. Niestety w trakcie remontu wszystko może się wydarzyć. Nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć. Dodatkowa rezerwa z pewnością zminimalizuje stres związany z poślizgiem.
Remont mieszkania – w jakiej kolejności odnawiać lokal?
Kapitalny remont polecamy rozpocząć od łazienki i ubikacji. Wymiana płytek, podłączenie armatury, a także zakup nowego wyposażenia pochłonie sporą część budżetu oraz czasu. Później warto odnowić kuchnię, salon, sypialnię czy pokój dziecięcy. Na koniec zostawmy sobie korytarz. Dzięki takiemu planowi uda nam się zrealizować wyznaczony cel. To szczególnie ważne, gdy nasza łazienka lub kuchnia wyglądają bardzo źle. Jeśli zdecydujemy się najpierw na drobne renowacje, może okazać się, że zabrakło nam funduszy. W konsekwencji komfort mieszkania będzie utrzymywał się jeszcze przez długi czas na niskim poziomie.
Remont mieszkania – wizualizacja przestrzeni ułatwi projektowanie wystroju
Zanim zaczniemy szukać fachowców, warto wszystko zaplanować i zapoznać ich z harmonogramem podczas rozmowy. Wtedy będzie łatwiej ustalić terminy realizacji oraz pogodzić ze sobą kilka grup remontowych. W ten sposób unikniemy wielu błędów, a także ograniczymy wydatki.
Projektowanie funkcjonalnych pomieszczeń zgodnie z zasadami ergonomii stanowi spore wyzwanie. Zachęcamy zatem do skorzystania z bezpłatnych programów przeznaczonych do planowania przestrzeni, które są dostępne w sieci. Jednym z nich jest Planer 3D. Intuicyjna aplikacja umożliwia projektowanie dowolnego wnętrza. Wystarczy je najpierw dokładnie wymierzyć, a następnie wprowadzić do Planera. Bez problemu odzwierciedlimy tu każdy układ, uwzględniając specyfikę pokoju, kuchni czy łazienki.
Później możemy dopasować poszczególne elementy wystroju. Gdy wizualizacja przypadnie nam do gustu, wybrane meble oraz dodatki możemy zamówić w sklepie internetowym. Zakupy bez wychodzenia z domu to bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie dla zabieganych czy zapracowanych osób. Szybka realizacja zamówień z dostawą pod wskazany adres zwiększa satysfakcję z inwestycji.
Remont mieszkania w bloku – o czym warto pamiętać, by żyć w zgodzie z sąsiadami i zadbać o swoje interesy?
Remont mieszkania w bloku to prawdziwa sztuka kompromisu. Ważną kwestią jest w tym przypadku uszanowanie ciszy nocnej, dni wolnych oraz sąsiadów. Włączenie wiertarki w niedzielę rano z pewnością będzie źle odebrane.
Pamiętajmy, że niektóre prace remontowe wymagają pozwolenia od wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni. Zachęcamy, by złożyć wniosek odpowiednio wcześniej. Wtedy zyskamy pewność, że rozpoczniemy renowację w terminie. Jeżeli otrzymamy odpowiedź odmowną, będziemy mogli znaleźć alternatywne rozwiązanie albo się odwołać.
Otrzymanie zgody na remont jest wiążące, jeśli chcemy naruszyć elementy konstrukcyjne lub części wspólne. Pismo składa się także w przypadku wymiany okien, szczególnie jeżeli zależy nam na innym kolorze stolarki. Na własną rękę możemy przeprowadzić tylko taki remont, który nie ingeruje w architekturę obiektu.
Podsumowanie: Od czego zacząć remont mieszkania?
Remont mieszkania w bloku czy w kamienicy stanowi kompromis pomiędzy tym, co nam się podoba, a co, jest możliwe do wykonania. Niestety z niektórych pomysłów trzeba czasem zrezygnować, by zapewnić bezpieczeństwo lokatorom. Naruszenie niektórych elementów konstrukcyjnych może doprowadzić do katastrofy budowlanej. Jeśli nie otrzymamy pozwolenia na tego typu prace lub wykonamy je bez złożenia wniosku o pozwolenie, musimy się liczyć z poważnymi konsekwencjami.
Odnowienie lokalu warto rozpocząć od najbardziej kosztownych i czasochłonnych prac, a następnie stopniowo przechodzić do mniej kosztownych realizacji. Dzięki temu zyskamy pewność, że na wszystko wystarczy nam pieniędzy. Dobrze skonstruowany harmonogram pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, a także ograniczy stres.
Popularne wyszukania:
stół biały rozkładany 120x80 | blaty kuchenne ceny | meble rawicz | fotel turkusowy | łóżko | komoda głębokość 30 cm | stół kuchenny rozkładany | komoda olcha | sofy dwuosobowe rozkładane | szafki rtv narożne