Wąska kuchnia – pomysły na funkcjonalne urządzenie
Wąska kuchnia często stanowi spore wyzwanie aranżacyjne dla mieszkańców bloków.
Podpowiadamy pomysły na funkcjonalne urządzenie pomieszczenia. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wybór odpowiedniego wyposażenia stanie się łatwiejszy. Ergonomiczna aranżacja ułatwia codzienną organizację i sprawia, że wykonywanie codziennych obowiązków staje się przyjemniejsze.
Wąska kuchnia w bloku – jak ją zaprojektować?
Wąska i długa przestrzeń to sporo wyzwanie szczególnie dla osób, którym brakuje doświadczenia w projektowaniu wnętrz. Brak fachowej wiedzy oraz znajomości sprytnych trików utrudnia dopasowanie wyposażenia do konkretnego pomieszczenia. W konsekwencji gospodarze popełniają wiele błędów aranżacyjnych obniżających funkcjonalność kuchni.
Starannie przygotowany plan zagospodarowania to klucz do sukcesu. W wąskich przestrzeniach najlepiej sprawdza się zabudowa kuchenna przypominająca swym kształtem literę L. Innym rozwiązaniem jest ustawienie szafek kuchennych oraz sprzętu AGD wzdłuż jednej ściany. Zaletą pierwszego układu jest optycznie skrócenie wnętrza. Ponadto zyskamy cenne miejsce do przechowywania naczyń czy zapasów.
Aby zapewnić swobodny ciąg komunikacyjny i ograniczyć dyskomfort podczas poruszania się, należy zadbać o to, by szerokość wolnej przestrzeni wynosiła przynajmniej 120 cm. Pamiętajmy również o tym, że głębokość standardowej szafki stojącej do kuchni to 60 cm.
Aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku
Stworzenie małej jadalni w wąskiej kuchni wymaga sporej kreatywności. W tej sytuacji doskonale sprawdzają się składane modele stołów oraz ruchome blaty. Można je szybko rozłożyć, aby spożyć posiłek, a następnie złożyć. Dzięki temu zyskamy wolne miejsce.
W nieustawnej przestrzeni istotną rolę odgrywają kolory i kształty. Proste drobne wzornictwo sprawiają, że na pierwszy rzut oka pomieszczenie wydaje się szersze. Jako tło polecamy odcienie bieli, szarości lub beżu. Całość ożywią dodatki w kontrastowych barwach. Ciekawym pomysłem może okazać się połączenie ciemnych szafek stojących z jasnymi szafkami wiszącymi. Punktowe halogeny oraz reflektory nad blatem roboczym dodadzą wystrojowi uroku.
Pomysły dla małej wąskiej kuchni z oknem
Mała wąska kuchnia może okazać się prawdziwym hitem designerskim. Dobrze zaprojektowana wprawi w zachwyt gości. Oto kilka trików, które warto wykorzystać:
- fototapety nadają charakter wnętrzu, dzięki nim można osiągnąć efekt głębi i stworzyć przyjazną atmosferę;
- błyszczące fronty szafek dodają sznytu, delikatnie rozświetlają metraż, dodając mu kilka centymetrów;
- wysoka zabudowa gwarantuje maksymalne wykorzystanie przestrzeni, minimalizując straty miejsca;
- pomalowanie krótszej ściany na ciemny kolor skraca dystans między oknem a wejściem.
Niektórzy właściciele decydują się na przedłużenie blatu kuchennego bez szafek. Służy on jako miejsce do przygotowywania oraz spożywania posiłków. Pod blatem zmieszczą się tapicerowane taborety. Dzięki zapewnimy sobie wygodę w trakcie jedzenia.
Kolejnym trikiem jest uwolnienie podłogi. W ten sposób zyskujemy wolną przestrzeń, w której można się swobodnie poruszać. Dodatkową zaletą takie rozwiązania jest łatwe utrzymanie czystości. Szybkie usunięcie zabrudzeń pomaga w wygospodarowaniu wolnego czasu na własne przyjemności.
Mała wąska kuchnia – o czym jeszcze warto pamiętać?
Przed przystąpieniem do projektowania kuchni warto pomyśleć o wielofunkcyjnych rozwiązaniach. Powinna nam przyświecać złota idea współczesnych projektantów: mniej, znaczy więcej. Nadmiar sprzętu przytłoczy wnętrze. Będziemy się w nim źle czuć, a przygotowywanie dań oraz sprzątanie stanie się prawdziwą udręką. Pamiętajmy, że w tym pomieszczeniu spędzamy stosunkowo dużo czasu, dlatego należy zadbać o ergonomię.
Aby zyskać dodatkowy kawałek roboczego blatu, rozważmy zakup jednokomorowego zlewu. Jeżeli zależy nam na większej strefie przechowywania, możemy zrezygnować ze zmywarki na rzecz większego zmywaka wyposażonego w ociekacz. Piekarnik pod zabudowę będzie się pięknie prezentował w słupku. Na dodatkowych półkach zawieszonych na innej ścianie mogą się znaleźć pojemniki na przyprawy oraz suchą żywność. Szklane modele z kolorową zawartością ożywią kuchenny wystrój.
Do małej kuchni polecamy kuchenne meble modułowe. Bogaty asortyment umożliwia dopasowanie kolekcji do konkretnego stylu. Ilość szafek z łatwością dopasujemy do wielkości pomieszczenia. Możemy je dowolnie ze sobą zestawiać, by stworzyć funkcjonalną i przestronną aranżację.
Podsumowanie: Wąska kuchnia – pomysły na funkcjonalne urządzenie
Wąska kuchnia stanowi ogromne wyzwanie. Przemyślany projekt sprawi, że stanie się prawdziwym powodem do dumy. Montując szafki wiszące, pamiętajmy, żeby pozostawić odstęp między meblami a sufitem. W przeciwnym razie aranżacja wyda się ciężka. Zabudowę kuchenną wzbogać o kosze cargo, poszerzony blat czy karuzele do szafek. Dzięki nim maksymalnie zagospodarujemy przestrzeń i zadbamy o ład.
Szafki z przeszklonymi drzwiczkami dodadzą lekkości całej stylizacji. Wiszące modele ze szkłem stanowią doskonałą alternatywę dla otwartych półek. Skutecznie chronią kuchenne wyposażenie przed zakurzeniem. W ten sposób ograniczmy ilość czasu na sprzątanie.
Popularne wyszukania:
mała sofa rozkładana | kreator szaf | fotel rozkładany dwuosobowy | wzory mebli kuchennych | biurka dwuosobowe dla dzieci | biało szare meble kuchenne | nowoczesne szafki na buty | stół rozkładany z krzesłami tanio | stołki do jadalni | sofa młodzieżowa rozkładana